Wytyczne dla strażaków w przypadku działań realizowanych przy zagrożeniu koronawirusem

Są wytyczne dla strażaków ochotniczych straży pożarnych włączonych do KSRG dotyczące zabezpieczenia i zakresu działań jednostek w związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Pismo w tej sprawie do prezesa ZG ZOSP RP skierował komendant główny PSP.

W dwustronicowym dokumencie dołączonym do listu znajdują się zasady zabezpieczenia ochronnego oraz zasady postępowania ratowników podczas działań ratowniczych i działań pomocniczych wykonywanych przez straż pożarną w związku z rozszerzającą się pandemią koronawirusa. W wytycznych zapisano m.in. w jakie środki ochrony indywidualnej powinien być wyposażony strażak-ochotnik. Tak w przypadku realizacji zadań niezwiązanych z koronawirusem, ale z bezpośrednim kontaktem z osobami poszkodowanymi, jak również w przypadku realizacji zadań bezpośrednio związanych z zagrożeniem powodowanym przez koronawirusa, przy kwarantannie osób potencjalnie zarażonych koronawirusem lub w przypadku konieczności bezpośredniego kontaktu z osobami zarażonymi.

Dokument zawiera także ogólne zasady postępowania ratowników w każdym z wymienionych wyżej przypadków. Jak zapewnił komendant główny PSP, zasady wytyczne dla strażaków ochotniczych straży pożarnych włączonych do KSRG niczym nie różnią się od tych, jakie dotyczą strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Poniżej pełna treść listu, wraz z załączonymi wytycznymi.

Wszelkie istotne informacje dotyczące działań straży pożarnych dotyczących koronawirusa są i będą publikowane na stronie internetowej Komendy Głównej PSP w zakładce KORONAWIRUS.

Fotografia nagłówkowa: SA PSP Kraków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »