Zakopane. Pożar w willi „Dom Doktora”

We wtorkowy wieczór podhalańscy strażacy walczyli z pożarem jaki wybuchł w zabytkowej willi „Dom Doktora” w Zakopanem. W akcji ratowniczo-gaśniczej uczestniczyło 14 zastępów PSP i OSP. Nie ma osób poszkodowanych. Budynek mieszkalny z galerią sztuki uległ poważnemu zniszczeniu.

Zakopane. We wtorek (31.10) tuż przed godziną 20:00 strażacy z powiatu tatrzańskiego zostali powiadomieni o pożarze przy ulicy Witkiewicza w miejscowości Zakopane. Płonęła zabytkowa willa znana pod nazwą „Dom Doktora”. Powstały w końcówce XIX wieku drewniany budynek związany jest z osobą Stanisława Witkiewicza oraz zakopiańskiego lekarza dra Wacława Kraszewskiego, współtwórcy TOPR. Na miejsce tego zdarzenia skierowano zastępy Państwowej Straży Pożarnej z KP PSP Zakopane, a także druhów OSP z Zakopanego i okolicznych miejscowości.

Gdy pierwsze jednostki przybyły na miejsce zdarzenia pożarem zajęte było poddasze i dach drewnianej willi. Dom Doktora jest budynkiem mieszkalnym, w którym mieści się również galeria sztuki współczesnej. Strażacy przystąpili do akcji gaśniczej podając kilka prądów wody, wykorzystując m.in. podnośnik hydrauliczny i drabiny przystawne. Kolejne przybywające zastępy organizowały i dbały o ciągłość zaopatrzenia wodnego. Zorganizowano także punkt napełniania butli do aparatów powietrznych

Pożar udało się zlokalizować zanim na dobre rozprzestrzenił się też na dolną kondygnację. Nie mniej jednak straty powstałe w wyniku pożaru są ogromne. Ogień strawił zabytkowe elementy konstrukcji budynku. To czego nie zabrały płomienie, zniszczyła woda wykorzystana podczas działań gaśniczych. Udało się uratować część pamiątek i eksponatów przechowywanych w budynku. Zabezpieczono je w Muzeum Tatrzańskim. W trakcie działań strażacy posiłkowali się też kamerą termowizyjną i specjalistycznym dronem, które są na wyposażeniu jednostek OSP.

Po zlokalizowaniu pożaru strażacy zajęli się przeszukaniem budynku i dogaszaniem ukrytych zarzewi. Konieczna okazała się częściowa rozbiórka drewnianej konstrukcji dachu. Akcja strażaków zakończyła się około północy. Druhowie wrócili jednak pod ten adres w środowe (1.11) popołudnie. Wówczas ich zadaniem było zabezpieczenie wnętrza budynku plandekami.

Wysokość strat powstałych wskutek pożaru nie jest znana. Nie znane są również przyczyny powstania pożaru. Trwa ich ustalanie. W kilkugodzinnej akcji ratowniczo-gaśniczej uczestniczyło łącznie 14 zastępów strażackich z KP PSP Zakopane, OSP Zakopane-Olcza, OSP Poronin, OSP Suche, OSP Biały Dunajec, OSP Ząb, OSP Dzianisz Górny.

Fotografia nagłówkowa: A. Garbuliński, KP PSP Zakopane


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »