Zawalenie budynku przy ul. Wrocławskiej w Baranowie

We wtorek 31.01.br. około godziny 11:12 do SKKP w Kępnie wpłynęło zgłoszenie o zawaleniu budynku mieszkalnego przy ul. Wrocławskiej w Baranowie. Na miejsce zadysponowano zastępy z OSP Baranów, OSP Mroczeń, OSP Słupia pod Kępnem, JRG Kępno, Grupę Operacyjną KW PSP w Poznaniu, Specjalistyczną Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą „Poznań”, OSP Poznań oraz Grupę Operacyjną KP PSP w Kępnie.

Pierwsze przybyłe na miejsce zdarzenia zastępy po przeprowadzeniu wstępnego rozpoznania stwierdziły, iż doszło do częściowego zawalenia 2-giej kondygnacji budynku mieszkalnego w którym przebywają 2 osoby. Przyczyną zawalenia prawdopodobnie był wybuch gazów palnych.

Działania strażaków w pierwszej fazie polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i odłączeniu  mediów zasilających budynek. Równocześnie z budynku ewakuowano dwóch mężczyzn w wieku 42 i 49 lat  którzy doznali poparzeń w wyniku zdarzenia. Ewakuowane osoby poszkodowane przekazano przybyłym na miejsce zdarzenia Zespołom Ratownictwa Medycznego. Strażacy zabezpieczyli lądowisko dla udającego się na miejsce zdarzenia śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W kolejnej fazie działań po uzyskaniu i potwierdzeniu informacji o ewakuowaniu wszystkich osób przebywających w budynku działania strażaków polegały na zabezpieczeniu uszkodzonej konstrukcji stwarzającej zagrożenie dla osób postronnych. W tym celu wykonano lot bezzałogowym statkiem powietrznym, który dokonał oceny zniszczeń, po czym Ratownicy Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej dokonali zabezpieczenia  i stabilizacji elementów stwarzających zagrożenie.

Po zabezpieczeniu konstrukcji oceny obiektu dokonali przybyli na miejsce zdarzenia Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego oraz Przedstawiciele Urzędu Gminy w Baranowie.
Okoliczności zdarzenia bada KPP w Kępnie.

Źródło, Foto: KP PSP Kępno


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »