Burze nad Polską. W piątek ponad 5,3 tys. interwencji straży

Piątkowe prognozy i ostrzeżenia o burzach w wielu regionach Polski potwierdziły się. A to że było groźnie, potwierdzają chociażby strażackie statystyki. Przez całą wczorajszą dobę PSP odnotowała ponad 5,3 tys. interwencji związanych z burzami i silnym wiatrem. W wyniku zdarzeń ucierpiało troje dzieci.

Wczorajsza doba zamknęła się liczbą 5342 interwencji straży pożarnych, które były związane z przechodzącymi nad Polską frontami burzowymi. Według informacji Państwowej Straży Pożarnej najwięcej zdarzeń odnotowano w w województwach: łódzkim (1248), małopolskim (841), mazowieckim (765) i wielkopolskim (616). Zdecydowana większość zdarzeń dotyczyła drzew i konarów, które silny wiatr powalił na drogi, a także podtopionych obiektów.

Państwowa Straż Pożarna odnotowała też wyjazdy do uszkodzonych, bądź zerwanych dachów na 203 budynkach. Najwięcej tego rodzaju zgłoszeń (129) pochodziło z województwa łódzkiego. W miejscowości Jeżów, w powiecie brzezińskim uszkodzeniu uległ dach kościoła. Dochodziło również do pożarów budynków wywołanych uderzeniem pioruna. Sytuacja pogodowa zagrażała bezpieczeństwu uczestników obozów harcerskich. Podjęto decyzję o ewakuacji piętnastu z nich. W siedmiu przypadkach obozowiczom i ich opiekunom pomagali strażacy. W trakcie ewakuacji obozu na terenie województwa świętokrzyskiego jedno z dzieci doznało skręcenia nogi. Pomocy medycznej z powodu silnych emocji wymagało też drugie dziecko uczestniczące w tym obozie. Do innego nieszczęśliwego zdarzenia z udziałem dziecka doszło na Mazowszu, w powiecie przasnyskim. Złamany konar spadł na 12-letnią dziewczynkę jadącą rowerem. Dziecko doznało złamania nogi.

Dziś jest spokojniej. Od północy do godziny 5:00 strażacy odebrali zgłoszenia o 72 zdarzeniach związanych z pogodą. Według danych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, na godzinę 6:00 w sobotę, bez prądu pozostawało 49 074 odbiorców (woj. łódzkie – 28 111, mazowieckie – 14 748, świętokrzyskie – 1 680 i lubelskie – 1 411). Aktualnie obowiązują ostrzeżenia IMGW pierwszego stopnia dla wschodnich krańców Polski, a także powiatów: bieszczadzkiego, leskiego, sanockiego, krośnieńskiego, a także gorlickiego, nowosądeckiego, nowotarskiego i tatrzańskiego.

Fotografia nagłówkowa, ilustracyjna: Facebook/OSP Reszel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »