OSP-ORW Zorba Wrocław przeszkoliła kolejnych płetwonurków. Był tradycyjnych chrzest
Od blisko 60-lat biorą aktywny udział w misjach ratowniczo-poszukiwawczych na terenie Wrocławia i województwa dolnośląskiego. OSP-ORW Zorba jest jedną z najstarszych wyspecjalizowanych jednostek w kraju. Jednostka organizuje również kursy nurkowania. Tradycyjny obóz szkoleniowy odbył się niedawno w okolicach Międzyrzecza.
Ochotnicza Straż Pożarna-Oddział Ratownictwa Zorba (OSP-ORW Zorba) we Wrocławiu jest jedną z najstarszych w Polsce jednostek OSP o profilu ratownictwa wodno-nurkowego.
Nieprzerwanie działamy od roku 1962 – mówi dla PortalStrazaka.pl Jerzy Perczyński, wiceprezes Zarządu i skarbnik OSP-ORW Zorba Wrocław.
Na przestrzeni lat druhowie wielokrotnie brali udział w ratowaniu i poszukiwaniu topielców. Nieśli również pomoc ofiarom powodzi w 1997 we Wrocławiu, czy w 2010 roku na Kozanowie. Nie można też nie wspomnieć, iż do 1987 roku, kiedy to we wrocławskiej zawodowej straży pożarnej powstała profesjonalna sekcja ratownictwa wodnego, to właśnie na „Zorbie” spoczywał cały ciężar niesienia pomocy ofiarom wody w całym dzisiejszym województwie dolnośląskim.
Działalność tej jednostki to nie tylko ratownictwo. Druhowie chętnie angażują się w różnego rodzaju inicjatywy. Biorą udział w sprzątaniu akwenów wodnych, zabezpieczają imprezy sportowe i rozrywkowe pod kątem bezpieczeństwa na wodzie, czy też dzielą się swoją wiedzą prowadząc szkolenia z pierwszej pomocy. W sezonie letnim pełnią dyżury weekendowe nad Odrą. Od samego początku swojej działalności druhowie zrzeszeni w OSP-ORW Zorba organizują również kursy nurkowania na różnych poziomach zaawansowania.
Szkolenia prowadzimy w systemie KDP/CMAS. Przed pandemią nabór na kurs rozpoczynaliśmy w październiku. Nasi kursanci uczestniczą w zajęciach basenowych (1 x w tygodniu). W czasie tych zajęć doskonalą umiejętności pływackie, uczą się również technik nurkowania na bezdechu oraz technik ratownictwa wodnego. Odbywają też pierwsze nurkowania w sprzęcie. W miesiącu maju odbywa się cykl zajęć teoretycznych, który kończy się egzaminem w formie testu – opowiada nam Jerzy Perczyński.
Przełom czerwca i lipca to już tradycyjnie wyjazd na tygodniowy obóz szkoleniowy. Już od 26 lat jest on organizowany nad Jeziorem Głębokim k/ Międzyrzecza w woj. lubuskim. Na tym obozie kursanci realizują praktyczny program szkolenia na wodach otwartych. Łączny czas nurkowania to około 2,5 h, zaś maksymalna głębokość nurkowania to 20 m.
Kurs w dobie pandemii i tradycyjny chrzest nurka
Tym razem, z uwagi na wciąż obowiązujący stan epidemii SARS Cov-2 było inaczej. Nabór na kurs kategorii P1 odbył się dopiero wiosną. Stąd też treningi pływackie były trochę intensywniejsze. Z kolei zajęcia teoretyczne przeprowadzono z wykorzystaniem technik komunikacji zdalnej. Obóz szkoleniowy nad Jeziorem Głębokim odbył się zgodnie z planem, w dniach 26.06-3.07. W kursie uczestniczyło 6 osób – trzy panie i tyleż samo panów. Wszyscy kursanci ukończyli szkolenie z wynikiem pozytywnym. W trakcie obozu 35 osób, które posiadają już uprawnienia nurka, wykonało tzw. nurkowania stażowe. Każde z nich przybliża nurka do osiągnięcia wyższych kwalifikacji.
Niezmiennie od lat kurs wieńczy obfitujący w ciekawe, a zarazem zabawne rytuały „chrzest”.
„Chrzest” to tradycja wszystkich działalności wodniackich – mówi dh Perczyński. W ostatni dzień obozu pełnoprawni płetwonurkowie, którzy wcześniej przeszli taki chrzest, organizują miejsce na brzegu. Wybierany jest Neptun i Prozerpina. Wszyscy w miarę skromnych możliwości odpowiednio się przebierają. Centralnym miejscem działania są dyby, w których umieszcza się neofitów. Każdy z nich jest tam karmiony, pojony i poprawiana jest jego uroda. Od instruktorów otrzymują delikatne pacnięcia płetwami na dowód odbytych nurkowań. Następnie przed obliczem Neptuna składają przysięgę. Na zakończenie nowi płetwonurkowie mają przywilej wrzucenia do wody Neptuna, Prozerpiny, diabłów oraz pozostałej kadry obozu – opowiada.
Obóz kończy się wieczornym ogniskiem. W jego trakcie świeżo upieczeni płetwonurkowie otrzymują książeczki nurkowe. W tegorocznym obozie uczestniczyło 37 osób. Pod wodą spędzili łącznie 250 godzin.
Szczegółowe informacje o działalności jednostki, a także pełną ofertę szkoleniową znajdziecie na stronie internetowej OSP-ORW Zorba Wrocław.
Fotorelacja: dh Jerzy Perczyński, OSP-ORW Zorba we Wrocławiu
Czy można pogadać z Jurkiem Perczyński, bo nie mam do Niego telefonu, a jest mi w mojej Rodzinie!