Ćwiczenia strażaków z Akademii Pożarniczej i warszawskiej piątki w metrze

Stacja „BRÓDNO” warszawskiego metra była areną ćwiczeń, które w nocy z piątku na sobotę przeprowadzili członkowie Koła Naukowego Działań Gaśniczych APoż. Podchorążowie przeprowadzili je we współpracy ze strażakami stołecznej JRG 5 i Zakładową Służbą Ratowniczą Metra Warszawskiego.

To były już drugie takie ćwiczenia podchorążych z KNDG Akademii Pożarniczej w warszawskim metrze. W tegorocznych zajęciach, przyszli oficerowie ćwiczyli wspólnie ze strażakami Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 5 KM PSP m. st. Warszawa. To jedna z dwóch stołecznych JRG, w której działają zastępy asekuracyjne (RIT), przeznaczone do szybkiej ewakuacji poszkodowanych ratowników ze stref zagrożenia.

W ramach działań strażacy przećwiczyli m.in. wykorzystanie robota COLOSSIUS, będącego na wyposażeniu Akademii. Ćwiczono również przeszukiwanie dużych, zadymionych pomieszczeń z wykorzystaniem sprzętu pomocniczego (m.in. „autorolki”, specjalistycznych linek o długości 60 m), a także działania zastępu asekuracyjnego związane z ewakuacją dwóch poszkodowanych strażaków. Tłem dla ćwiczeń był pożar na stacji metra. Do przeszukania było ponad 4 metrów kwadratowych powierzchni na terenie stacji Bródno. Strażacy mieli okazję zajrzeć w miejsca zwykle niedostępne dla osób postronnych.

Tego rodzaju ćwiczenia to nie tylko okazja do zapoznania się z obiektem czy doskonalenia swoich umiejętności związanych np. z obsługą sprzętu. Pozwalają także sprawdzić procedury dotyczące działań ratowniczo-gaśniczych. Mogą też pomocne w wypracowaniu innowacyjnych rozwiązań w szczególnie wymagających sytuacjach. Uczestnicy już zapowiedzieli organizację podobnych ćwiczeń w przyszłym roku.

W ćwiczeniach wzięli też udział funkcjonariusze z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Akademii Pożarniczej. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali ratownicy z Zakładowej Służby Ratowniczej Metra. Działania strażaków przeprowadzono w godzinach, w których kolejki metra nie kursują.

Fotografia nagłówkowa: asp. sztab. Robert Dziubak – JRG 5 KM PSP m.st. Warszawa


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »