Gruzowisko 2024. Ćwiczenia białostockich i łomżyńskich strażaków

W Białymstoku przy ulicy Plażowej doszło do wybuchu amoniaku w instalacji. W wyniku zdarzenia poszkodowanych zostało pięciu pracowników zakładu… Taki był scenariusz ćwiczeń pod kryptonimem „Gruzowisko 2024”, które odbyły się 29 kwietnia 2024 r. w Białymstoku.

W wyniku wybuchu, podczas prac rozbiórkowych w miejscowości Białystok przy ul. Plażowej dochodzi do zawalenia się części budynku.

Podczas zdarzenia prowadzone były prace zarówno na terenie gruzowiska  jak i na kominie znajdującym się obok wyburzanego budynku. W bliskiej odległości od wyburzanego budynku znajdują się budynki zamieszkania zbiorowego. Poszkodowanych lub zaginionych zostaje 5 pracowników, w tym 3 uwięzionych w budynku. Część obiektu ulega zawaleniu bądź znacznemu uszkodzeniu…

Tak w skrócie brzmiał scenariusz  ćwiczeń pod kryptonimem „Gruzowisko 2024”, które odbyły się 29 kwietnia 2024 r. w Białymstoku na terenie dawnego zakładu mięsnego.

Ćwiczenia zostały zorganizowane przez Komendę Wojewódzką PSP w Białymstoku we współpracy z Komendą Miejską PSP w Białymstoku.

Głównym celem ćwiczeń było praktyczne sprawdzenie, a także doskonalenie możliwości potencjału ratowniczego Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej „Łomża” COO, Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego „Białystok-1” COO i Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Technicznego „Białystok” COO, podczas działań po wystąpieniu katastrofy budowlanej na terenie zurbanizowanym.

Uczestnikami ćwiczeń byli:

  1. Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza „Łomża” COO,
  2. Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego „Białystok-1” COO,
  3. Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Technicznego „Białystok” COO,
  4. Zespół Dronowy KW PSP w Białymstoku,
  5. Zespół Łączności KW PSP w Białymstoku,
  6. Wydzielone siły i środki jednostek ochrony przeciwpożarowej z terenu powiatu białostockiego w tym posterunek JRG 2 i OSP Ryboły.

Z ramienia KW PSP w Białymstoku na miejscu ćwiczeń obecni byli: Zastępcy Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej: st. bryg. Grzegorz Lisowski, st. bryg. Marcin Wierel oraz mł. bryg. Łukasz Chankowski, przedstawiciele Wydziału Planowania Operacyjnego, Wydziału Bezpieczeństwa Informacji i Łączności oraz Ośrodka Szkolenia KW PSP w Białymstoku.

Zwieńczeniem ćwiczeń było ich krótkie omówienie i podsumowanie. Zastępca Naczelnika Wydziału Planowania Operacyjnego KW PSP w Białymstoku kpt. Mateusz Młodzianowski podziękował zebranym za udział w zorganizowanych ćwiczeniach, podkreślając istotę doskonalenia współpracy oraz nabywania nowych umiejętności przydatnych w późniejszej służbie.

Opracowanie i zdjęcia:
mł. ogn. Justyna Kłusewicz KW PSP w Białymstoku
Zdjęcia wykonane za pośrednictwem drona:
st. kpt. Łukasz Zimnoch KM PSP w Białymstoku


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »