Tragedia na szkoleniu w komorze dymowej. Zmarł 39-letni ochotnik

Nie żyje dh Marcin Raczyk, strażak Ochotniczej Straży Pożarnej w Żernikach koło Kalisza. Mężczyzna brał udział w szkoleniu na terenie Komendy Powiatowej PSP w Ostrowie Wielkopolskim. Podczas ćwiczenia w komorze dymowej nagle zasłabł, zmarł pomimo udzielenia pomocy medycznej.

Do tragedii doszło w sobotnie (27.04) przedpołudnie na terenie Komendy Powiatowej PSP w Ostrowie Wielkopolskim. W znajdującej się na terenie tej jednostki komorze dymowej odbywało się szkolenie dla druhów OSP z powiatu kaliskiego. Uczestniczył w nich również strażak ratownik OSP z jednostki w Żernikach (gmina Bliżanów), 39-letni Marcin Raczyk. Podczas jego ćwiczenia doszło do tragedii.

W sobotę 27 kwietnia podczas ćwiczeń w komorze dymowej druh Marcin Raczyk zasłabł. Został przewieziony do szpitala. Mimo podjętych działań ratowniczych, jego życia nie udało się uratować.

 – poinformowała w sobotnie przedpołudnie Państwowa Straż Pożarna.

Poszkodowanemu strażakowi w pierwszej kolejności pomocy udzielali koledzy. Wezwano również zespół ratownictwa medycznego, który przejął czynności ratownicze oraz przetransportował strażaka na SOR ostrowskiego szpitala. Tam około godziny 10. lekarz stwierdził zgon 39-latka.O zaistniałym zdarzeniu powiadomiona została Policja i Prokuratura w Ostrowie Wielkopolskim, które wyjaśniają teraz okoliczności i przyczyny śmierci strażaka.

Ze wstępnych ustaleń prokuratury wynika, że w trakcie ćwiczeń, które rozpoczęły się w sobotę we wczesnych godzinach porannych, mężczyzna pokonywał kolejne etapy toru zadymiania oraz toru przeszkód. W trakcie tego zdarzenia nie opuszczał przez dłuższy czas pokonywanego toru. Strażacy ujawnili, że mężczyzna utracił przytomność, na miejsce wezwano służby medyczne, niestety doszło do zatrzymania krążenia i oddechu. Niestety nie udało się tego mężczyzny uratować (…).

– powiedział kaliskiemu radiuCENTRUM prok. Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim.

Prokurator zarządził już sekcję zwłok 39-letniego strażaka. Pomoże ona w ustaleniu przyczyny śmierci mężczyzny. Zabezpieczono również inny materiał dowodowy, w tym zapisy monitoringu z terenu Komendy PSP. Przesłuchani zostali też pierwsi świadkowie.

Bliscy zmarłego strażaka zostali otoczeni pomocą psychologiczną ze strony Państwowej Straży Pożarnej.

Środowisko pożarnicze oddało hołd zmarłemu strażakowi.

Komendant Główny PSP nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski, a także prezes Zarządu Głównego Związku OSP RP dh Waldemar Pawlak złożyli bliskim Marcina Raczyka kondolencje w imieniu środowiska strażackiego.

O godzinie 18:00 hołd zmarłemu strażakowi oddano we wszystkich jednostkach Państwowej Straży Pożarnej. Do apelu kierownictwa PSP i Związku OSP RP przyłączyło się też wiele jednostek ochotniczych w całej Polsce. W hołdzie zmarłemu strażakowi uruchomiono na minutę syreny alarmowe i sygnały świetlno-dźwiękowe pojazdów pożarniczych.

Szczegółów uroczystości pogrzebowych Marcina Raczyka na tą chwilę nie upubliczniono.


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »