Nadbryg. Mariusz Feltynowski powołany na stanowisko Komendanta Głównego PSP

Jest nowy komendant główny PSP. Dotychczasowy rektor-komendant Akademii Pożarniczej nadbryg. Mariusz Feltynowski zastąpi w środę na tym stanowisku gen. brygadiera Andrzeja Bartkowiaka. Jeszcze wczoraj odbyła się uroczystość przekazania obowiązków Komendanta Głównego. Feltynowski pożegnał się również z Uczelnią.

Ruszyła długa zapowiadana karuzela zmian w ścisłym kierownictwie Państwowej Straży Pożarnej. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami nowego szefa resortu spraw wewnętrznych Marcina Kierwińskiego wszyscy szefowie Komendy Głównej PSP i komend wojewódzkich złożyli raporty o odejście ze służby. Część komendantów wojewódzkich zdjęła już mundury. Podobnie uczyniła część komendantów miejskich i powiatowych nominowanych za czasów poprzednich rządów.

W końcu przyszedł też czas na szefostwo Komendy Głównej. W środę (10.01) prezes Rady Ministrów Donald Tusk odwołał dotychczasowego komendanta gen. brygadiera Andrzeja Bartkowiaka i powołał na to stanowisko nadbryg. Mariusza Feltynowskiego. Akt powołania nowego szefa PSP Feltynowskiemu wręczył minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński. W uroczystości uczestniczyli również jego zastępcy: Czesław Mroczek i Wiesław Leśniakiewicz nadzorujący sprawy związane z ochroną przeciwpożarową, a także zarządzaniem kryzysowym i ochroną ludności.

Jeszcze tego samego dnia w Komendzie Głównej PSP miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków Komendanta Głównego. Podczas uroczystej zbiórki odczytane zostały akty Prezesa Rady Ministrów o odwołaniu z dniem 9 stycznia 2024 r. gen. brygadiera Andrzeja Bartkowiaka i powołaniu z dniem 10 stycznia 2024 r. nadbryg. Mariusza Feltynowskiego. Podczas tej uroczystości dotychczasowy szef formacji Andrzej Bartkowiak pożegnał się ze sztandarem KG PSP. Następnie obecny na uroczystości wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał sztandar nowemu komendantowi.

Bartkowiak żegnając się ze stanowiskiem podkreślił:

Raduję się z kilku powodów, raduję się, że wspólnie zrobiliśmy wiele dobrych rzeczy dla tej Komendy, dla Straży Pożarnej Ochotniczej i Państwowej ale moje serce raduje się, bo poznałem Mariusza Feltynowskiego – dzisiejszego Komendanta Głównego PSP. Dziś mam wielką przyjemność przekazać Mu swoje obowiązki. Z całego serca za wszystko Wam dziękuję, kłaniam się Wam każdego dnia za to, co razem zrobiliśmy. Jesteście wspaniałymi ludźmi! Wielkie serce dla Was, nigdy Was nie zapomnę…

Następnie głos zabrał Mariusz Feltynowski:

Wszystko to jest praca zespołowa. (…) Jestem przekonany, że będziemy kontynuować dobre rzeczy, które za Komendanta Andrzeja zostały zrobione a będziemy dopracowywać te, które ewentualnie będą wymagały korekty. Dajmy sobie szansę. (…) Piękna uroczystość za nami, bardzo dziękuję za służbę tym, którzy zdecydowali się odejść na zaopatrzenie emerytalne, a wszystkich Was, którzy chcą współpracować proszę o rozsądek i rozwagę.

W uroczystej zbiórce uczestniczyli również zastępcy Komendanta Głównego PSP, dyrektorzy biur, a także funkcjonariusze i pracownicy Komendy. Tego samego dnia odbyła się także podniosła uroczystość w Akademii Pożarniczej. Miało to związek ze zdaniem obowiązków rektora-komendanta Akademii przez nowo powołanego szefa PSP.

Nadbryg. Mariusz Feltynowski jest doświadczonym oficerem z długim stażem służby w PSP. Szkołę Główną Służby Pożarniczej ukończył w 1999 roku. Zgodnie z oficjalnym biogramem w tym samym roku rozpoczął służbę w Komendzie Głównej PSP. Służbę pełnił w pionie operacyjnym, m.in. na stanowiskach pomocnika oficera operacyjnego miasta w KM PSP m. st. Warszawy oraz zastępcy dyżurnego operacyjnego kraju. Feltynowski to jeden ze współtwórców, a także pierwszy dowódca USAR Poland – grupy poszukiwawczo-ratowniczej PSP dedykowanej działaniom na gruzowiskach. Podczas służby w Komendzie Głównej wielokrotnie dowodził polskimi zespołami strażackimi, które prowadziły działania poza granicami kraju.

W latach 2009-2016 był zastępcą Dyrektora KCKRiOL. Nadzorował wówczas specjalizacje: wysokościową, poszukiwawczo-ratowniczą, medyczną oraz psychologiczną. W 2016 roku trafił do CNBOP-PIB, gdzie kierował Działem Samodzielnych Ekspertów, a następnie Centrum Dronów. W 2019 powrócił do Komendy Głównej by objąć funkcję dyrektora KCKRiOL. W styczniu 2021 został wyznaczony na rektora-komendanta ówczesnej Szkoły Głównej Służby Pożarniczej – obecnej Akademii Pożarniczej. Funkcję tę pełnił do wczoraj.

Foto: MSWiA (1-2), Akademia Pożarnicza (3), KG PSP (4-5)


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »