Nowa drabina (SD-30) w JRG KP PSP Turek

10 października odbyło się przekazanie fabrycznie nowego samochodu specjalnego z drabiną mechaniczną dla JRG Komendy Powiatowej PSP w Turku. Samochód SD-30 z wyposażeniem za ponad 3,5 mln złotych dostarczyła firma Rosenbauer Polska.

10 października br. w Komendzie Powiatowej PSP w Turku odbyła się uroczystość związana z przekazaniem nowego samochodu specjalnego z drabiną mechaniczną. W uroczystości brali udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, a także kierownictwa Państwowej Straży Pożarnej i ochotniczych straży pożarnych.

Nowo pozyskany pojazd to samochód specjalny z drabiną mechaniczną. Pojazd zabudowany na dwuosiowym podwoziu VOLVO FL dostarczyła firma Rosenbauer Polska. Samochód posiada wysokoprężny silnik o mocy 210 kW, a także napęd 4×2 i dwudrzwiową kabinę z miejscami dla trzech osób. Na platformie posadowiono obrotowy zespół drabiny z koszem i ostatnim przęsłem łamanym. Maksymalna wysokość ratownicza drabiny wynosi 30 metrów, zaś wysięg boczny 21 metrów. Stabilizację pojazdu podczas pracy zapewniają 4 hydrauliczne podpory zamontowane po bokach platformy drabiny. Maksymalny udźwig kosza wynosi 500 kg. Jednocześnie może w nim przebywać 5 osób.

Samochód zakupiono wraz z niezbędnym wyposażeniem. W tym miejscu wymienić należy m.in. armaturę wodno-pianową, agregat prądotwórczy o mocy 9 kVA, nadciśnieniowe aparaty powietrzne, pilarkę do drzewa, zestaw narzędzi ślusarskich i elektronarzędzi, a także zestaw ratownictwa medycznego PSP R-1 i nosze przystosowane do mocowania na koszu drabiny.

Całkowita wartość pojazdu i wyposażenia wyniosła 3 566 897,70 zł. Zakup pojazdu sfinansowano ze środków Programu Modernizacji – 1 670 000zł, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – 1 780 000zł oraz środków pochodzących od firm ubezpieczeniowych – 116 987zł. W tej kwocie zawiera się również przeszkolenie z obsługi pojazdu dla ratowników-operatorów. Postępowanie przetargowe zostało przeprowadzone jeszcze w zeszłym roku. W postępowaniu przetargowym swoją ofertę złożył również konkurent Rosenbauera, firma Fire Max – polski dystrybutor drabin mechanicznych marki Magirus. Jej oferta była jednak droższa o ponad 200 tys. złotych.

Nowoczesna drabina zastąpiła w podziale bojowym JRG Turek wysłużony pojazd SH-25 na podwoziu VOLVO zabudowanego w BUMAR Koszalin.

Foto: sekc. K. Michalak, KP PSP Turek


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »