Podziękowanie za akcję ratunkową dla strażaka pułtuskiej PSP

Strażakiem się jest, a nie bywa. Prawdziwość tej maksymy swoim przykładem potwierdził mł. asp. Mieczysław Kaczmarczyk, funkcjonariusz pełniący służbę w KP PSP w Pułtusku. W Boże Narodzenie ruszył na pomoc kobietom, które wpadły do zbiornika wodnego w Gnojnie

W czwartek (31.12.2020) w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie miało miejsce spotkanie, w trakcie którego komendant wojewódzki PSP st. bryg. Jarosław Nowosielski podziękował oraz wyróżnił mł.asp. Mieczysława Kaczmarczyka z Komendy Powiatowej PSP w Pułtusku za podjęcie akcji ratunkowej oraz zaangażowanie i poświęcenie w wydobyciu z wody dwóch kobiet 25 grudnia 2020 roku.

Dramat rozegrał się po godzinie 4:00 w nocy. Z informacji jakie przekazano do Stanowiska Kierowania KP PSP w Pułtusku wynikało, że dwie kobiety wpadły do zbiornika wodnego po żwirowni w miejscowości Gnojno powiat pułtuski. Dyżurny skierował na miejsce siły i środki, a także poinformował o zdarzeniu mł.asp. Mieczysława Kaczmarczyka – strażaka Komendy Powiatowej PSP w Pułtusku, który mieszka w tej miejscowości ok. 300 metrów od miejsca zdarzenia, jest również członkiem miejscowej OSP.

Strażak pojechał na miejsce zdarzenia prywatnym samochodem. Tam zastał dwie kobiety, które spadły z betonowego wysokiego nabrzeża wyrobiska po żwirowni na rzece Narew i znajdowały się w wodzie. Wówczas pomocy jednej z nich próbowali udzielić dwaj mężczyźni. Nie byli jednak w stanie wyciągnąć jej z wody. Druga z dziewczyn trzymała się wystającego z wody drutu zbrojeniowego. Mł.asp Mieczysław Kaczmarczyk pomógł mężczyznom wyciągnąć pierwszą z kobiet na brzeg, a następnie rzucił linkę gospodarczą pozostającej w wodzie dziewczynie, po czym przyciągnął ją i wydostał na brzeg.

Przybyli na miejsce strażacy z pułtuskiej jednostki PSP udzielili poszkodowanym kobietom kwalifikowanej pierwszej pomocy. Poza wychłodzeniem organizmu nie doznały żadnych obrażeń, następnie zostały przekazane zespołowi ratownictwa medycznego i trafiły do szpitala.

W czwartkowym spotkaniu uczestniczyli również: st. bryg. Artur Gonera – zastępca mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP i mł. bryg. Jacek Skurzyński – zastępca komendanta powiatowego PSP w Pułtusku.

Zdjęcia: mgr Paulina Merks – Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »