Powstała Grupa Ratownictwa Medycznego „Małopolska 1”

Małopolski Komendant Wojewódzki PSP powołał rozkazem z dnia 5.10.2022 roku Grupę Ratownictwa Medycznego „Małopolska 1”. W skład grupy weszli ratownicy medyczni z małopolskich jednostek PSP, strażacy z JRG 1 w Krakowie, a także druhowie z OSP w Chrzanowie.

Małopolski Komendant Wojewódzki PSP powołał swoim rozkazem Grupę Ratownictwa Medycznego „Małopolska 1”. Grupa działa na bazie Jednostki Ratowniczo-Gaśnicze nr 1 KM PSP w Krakowie. Tej samej, w której od wielu już lat funkcjonował Specjalistyczna Sekcja Ratownictwa Medycznego. Skład grupy uzupełniają ratownicy medyczni, którzy pełnią służbę w jednostkach ratowniczo-gaśniczych PSP województwa małopolskiego, a także druhowie z OSP Chrzanów.

Na wyposażeniu grupy medycznej „Małopolska 1” znajdują się obecnie 3 samochody. Głównym pojazdem jest ciężki samochód ratownictwa medycznego na podwoziu SCANIA G370 w zabudowie Wawrzaszek ISS. Dzięki swojej budowie i wyposażeniu może on pełnić rolę mobilnej izby przyjęć, a nawet sali reanimacyjnej. Pojazd o wartości ponad 1 mln złotych zakupiono dzięki środkom pozyskanym z krakowskiego budżetu obywatelskiego.

Bazę sprzętową grupy uzupełniają: samochód operacyjny Toyota Highlander z JRG 1 Kraków oraz ambulans jakim dysponują ochotnicy z Chrzanowa. Ratownicy mają do dyspozycji 3 namioty oraz sprzęt logistyczny pozwalający na zorganizowanie punktu medycznego tworzonego w przypadku zdarzeń masowych i długotrwałych akcji.

Grupa Ratownictwa Medycznego „Małopolska 1” może działać w kilku wariantach – od podstawowego zabezpieczenia niebezpiecznych akcji lub ćwiczeń realizowanych przez jednostki PSP, do punktu medycznego ze stanowiskiem przygotowanym do stworzenia małej sali reanimacyjnej jak i miejscami do zastosowania tlenoterapii i monitorowania pacjentów w oczekiwaniu na dalszy transport do szpitali, jako wsparcie dla systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego.


Foto: Państwowa Straż Pożarna Kraków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »