Rusza budowa siedziby Małopolskiego Muzeum Pożarnictwa w Alwerni

Na terenie Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie odbyło się dziś uroczyste podpisanie umowy z wykonawcą nowej siedziby dla Małopolskiego Muzeum Pożarnictwa. Nowy, trzykondygnacyjny obiekt za ponad 20 mln złotych powstanie w Alwerni. Wykonawcą, który najpierw zaprojektuje, a następnie wybuduje siedzibę Muzeum jest firma ARCO SYSTEM Sp. z o.o. z Oświęcimia.

W dworze z Drogini, na terenie Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie odbyło się w poniedziałek (10.01) uroczyste podpisanie umowy z firmą ARCO SYSTEM Sp. z o.o. z Oświęcimia na wykonanie robót budowlanych w formule „zaprojektuj i wybuduj” dla zadania pn. Małopolskie Muzeum Pożarnictwa w Alwerni – budowa nowego oddziału Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec. Starania o tą inwestycję trwają od lat. Prace ruszyły z kopyta na początku 2020 roku. Udało się m.in. pozyskać dofinansowanie z funduszy unijnych w wysokości ponad 8 mln złotych.

Nowy obiekt ma stanąć przy ulicy Korycińskiego 10 w Alwerni, w miejscu obecnej wiaty, w której przechowywane są eksponaty Muzeum. Budynek będzie miał trzy kondygnacje i będzie spełniał współczesne wymogi stawiane muzeom o profilu technicznym. Jego powierzchnia użytkowa to aż 2 239,7 m², z czego powierzchnia ekspozycji to ok. 1 500 m². Zakłada się stworzenie nowoczesnych ekspozycji w oparciu o autorski, innowacyjny scenariusz oraz z wykorzystaniem multimedialnych technologii. W budynku znajdzie się miejsce dla salki edukacyjnej Ognik, a także dwóch wielofunkcyjnych sal konferencyjno-szkoleniowych. Przewidziano również strefę obsługi zwiedzających z kawiarenką, a także magazyn muzealiów z pracownią konserwatorską oraz zaplecze administracyjne i sanitarne. W ramach projektu powstanie również sensoryczna ekspozycja plenerowa o charakterze edukacyjnym oraz zagospodarowanie terenu najbliższego otoczenia nowej siedziby Muzeum, w tym amfiteatr w północnej części terenu inwestycji oraz niezbędne miejsca parkingowe i mała architektura.

Pierwotnie zakładano, że całość powinna zamknąć się kwotą ok. 10 mln złotych. Ostatecznie inwestycja pochłonie nieco ponad dwa razy więcej. Inwestycja, w ramach której wykonawca zaprojektuje, a następnie wybuduje nowy obiekt z infrastrukturą towarzyszącą, wyniesie 20 268 496 zł. Najwięcej, bo 11 645 746 zł wyłoży samorząd województwa małopolskiego. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego w perspektywie 2014-2020 to 8 100 000 zł. Pozostałe 522 750 zł dołożyła Gmina Alwernia – partner projektu. Obiekt powinien być gotowy pod koniec trzeciego kwartału 2023 roku, czyli w 70. rocznicę założenia Małopolskiego Muzeum Pożarnictwa w Alwerni.

Poniedziałkowe spotkanie, było również okazją do przekazania Muzeum kolejnego eksponatu, jakim jest lotniskowy samochód ratowniczo-gaśniczy GCBA 10/50 marki Barracuda. Samochód od 1989 roku służył strażakom lotniskowym z portu w Krakowie-Balicach. Pojazd ten z całą pewnością będzie nie lada atrakcją Muzeum.

W uroczystym podpisaniu umowy uczestniczyli:

 • Edward Siarka – wiceminister Klimatu i Środowiska, prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego
  ZOSP RP w Małopolsce
 • Łukasz Smółka – wicemarszałek Województwa Małopolskiego
 • Iwona Gibas – członek Zarządu Województwa Małopolskiego
 • st. bryg. Piotr Filipek – małopolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie
 • mł. bryg Andrzej Dudziak – zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Chrzanowie
 • Beata Nadzieja – Szpila burmistrz Alwerni
 • Radosław Włoszek – prezes Portu Lotniczego Kraków-Balice
 • Roman Kielin – komendant LSRG Kraków Airport
 • Marian Wilk – prezes Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Alwerni
 • Tomasz Siemek – Naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Alwerni
 • Przedstawiciele firmy ARCO SYSTEM Sp. z o.o. z Oświęcimia oraz przedstawiciele firmy SPDV z Krakowa.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

W Alwerni powstanie nowe Małopolskie Muzeum Pożarnictwa

Foto: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »