Grudziądz. Jedna ofiara pożaru kamienicy przy Karabinierów

1 osoba zginęła, 1 została ranna w wyniku pożaru jaki wybuchł późnym popołudniem w kamienicy w Grudziądzu. W kulminacyjnym momencie akcji na miejscu pracowały 22 zastępy strażackie z KM PSP Grudziądz, KW PSP Toruń, KP PSP Świecie i jednostki OSP. Z budynku ewakuowano kolejnych 15 osób.

Grudziądz. W piątek (08.03) tuż przed 17:30 strażacy z KM PSP Grudziądz przyjęli zgłoszenie o pożarze zamieszkanej kamienicy przy ulicy Karabinierów. Jest to czterokondygnacyjny obiekt, a pożarem objęte było jego poddasze. Na miejsce zadysponowano zastępy PSP z jednostek grudziądzkiej komendy i okoliczne ochotnicze straże pożarne. Gdy na miejsce dojechały pierwsze zastępy pożar znajdował się już w fazie rozwiniętej. Na zewnątrz poddasza wydostawał się dym i płomienie.

Strażacy prowadzili działania gaśnicze od zewnątrz z wykorzystaniem wysięgników. Strażacy nie zdecydowali się na prowadzeniem działań gaśniczych od wewnątrz, ze względu na drewnianą klatkę schodową. Jej stan techniczny, stwarzał zbyt duże ryzyko dla strażaków. Mimo ogromnego wysiłku płomienie dosyć szybko objęły całe poddasze i konstrukcję dachu kamienicy. Z płonącego budynku uciekło 15 osób. Kolejne dwie – nieprzytomne – ewakuowali strażacy. Pomimo długich starań strażaków i medyków nie udało się uratować jednej z nich. Zgon kobiety stwierdzono na miejscu. Do szpitala przewieziono natomiast rannego mężczyznę.

Pożar zlokalizowano wieczorem. W kolejnych godzinach strażacy dogaszali zarzewia. Przeszukiwali także pogorzelisko i przeprowadzili rozbiórkę spalonych elementów konstrukcji dachu. Akcja zakończyła się po około 6 godzinach. Wzięły w niej udział 23 zastępy PSP z Grudziądza, Świecia i Wąbrzeźna, a także z okolicznych jednostek OSP. Na miejscu pracowała też grupa operacyjna z toruńskiej KW PSP. Obecne było również kierownictwo kujawsko-pomorskiej PSP.

Obecnie trwa szacowanie strat i ustalanie okoliczności i przyczyn pożaru. Jak na razie wiadomo, że straty są duże. Poddasze i dach spłonęły niemal całkowicie. Zniszczeniu uległy też znajdujące się niżej lokale. Zalała je woda użyta podczas akcji gaśniczej. Mieszkańcy kamienicy mają zapewnione przez władze miasta tymczasowe schronienie. Część mieszkańców skorzystała jednak z pomocy rodzin i znajomych.

Fotografia nagłówkowa: KW PSP Toruń


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »