MisjaGrecja2.0: W drodze
Polski moduł GFFFV jest w drodze do Grecji. W piątek strażacy powinni być już na miejscu, gdzie po rozbiciu obozu i zapoznaniu z sytuacją powinni wejść do działań w regionie Attika. Prognozy na najbliższe dni wskazują, że pogoda nie będzie sprzymierzeńcem strażaków.
W środę (19.07) po godzinie 16:00 polska grupa ratownicza GFFFV wyruszyła z JRG 5 Kraków w kierunku Grecji. Według bieżących informacji miejscem docelowym jest region Attika gdzie od kilku dni trwa walka z największym z pożarów lasów, które trawią ogromne połacie terytorium.
Trasa przejazdu polskiej grupy wiedzie przez Słowację, Węgry, Serbię i Bułgarię. Dziś powinni przekroczyć granicę bułgarsko-grecką w okolicach miasta Saloniki. Jeszcze wieczorem powinni dotrzeć do wyznaczonego miejsca, gdzie powstanie baza operacji.
Wczorajszy (czwartek, 20.07) raport unijnego Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego (ERCC) wyróżnia cztery pożary lasów o znacznej powierzchni. Największe są zlokalizowane w regionie Attika (w okolicach miejscowości Saronikou i Mandra). Największy objął powierzchnię grubo ponad 11,5 tys. hektarów. Lasy płoną też na półwyspie Peloponez (Loutraki) i na wyspie Rodos. Obecnie ich rozwój nieco wyhamował, jednak prognozy na weekend nie są pocieszające. Wszystko za sprawą prognoz pogodowych, które przewidują występowanie temperatury grubo powyżej 40°C. A to w połączeniu z silnymi podmuchami wiatru może sprzyjać rozwojowi i powstawaniu nowych ognisk.
W działania zaangażowano ponad 800 strażaków z Grecji. Wspierają ich też z powietrza samoloty gaśnicze i śmigłowce. Lokalne władze ewakuowały co najmniej kilka tysięcy mieszkańców i turystów. Już we wtorek Grecy uruchomili Unijny Mechanizm Ochrony Ludności. Za pośrednictwem ERCC zgłosili zapotrzebowanie na międzynarodową pomoc w postaci powietrznych modułów gaśniczych oraz naziemnych modułów do zwalczania pożarów lasów z wykorzystaniem pojazdów.
W odpowiedzi na zapotrzebowanie Francja i Włochy wysłały z europejskiej puli ochrony ludności i z rezerwy rescEU po 2 samoloty Canadair. Z kolei Rumunia, Słowacja i Polska skierowały do Grecji ponad 200 strażaków i 65 pojazdów pożarniczych. Na miejscu pracuje również oficer łącznikowy ERCC, który wspiera działania koordynacyjne. W ramach porozumień dwustronnych swoją pomoc, w postaci dwóch samolotów gaśniczych AirTractor wysłał także Izrael.
W skład modułu GFFFV Poland wchodzą dwa moduły gaśnicze GFFFV z województw wielkopolskiego i małopolskiego. Skład uzupełniają również funkcjonariusze Komendy Głównej PSP oraz innych województw. Grupa liczy 149 funkcjonariuszy PSP i 49 samochodów. Są to samochody gaśnicze, ale także pojazdy ze sprzętem zaplecza logistycznego i dowódczo-sztabowego. Przewiduje się, że polscy strażacy do kraju wrócą 2 sierpia.
Fotografia nagłówkowa: Państwowa Straż Pożarna
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
MisjaGrecja2.0: Polscy strażacy znów pomogą w walce z pożarami lasów