Pożar magazynu w Bielanach Wrocławskich

W sobotę tuż po południu strażacy z Wrocławia zostali powiadomieni o pożarze hali magazynowej w Bielanach Wrocławskich. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Z żywiołem, w kulminacyjnym momencie, działania prowadziło 33 strażaków z 20 zastępów PSP i OSP.

Informacja o zdarzeniu do wrocławskich strażaków wpłynęła po godzinie 13:00 w sobotę (17.04). Na miejsce, wysłano zastępy z wrocławskich jednostek PSP oraz okoliczne jednostki OSP. Pierwsi strażacy dotarli już po około 6 minutach. 18 osób, które w chwili zauważenia pożaru przebywały w obiekcie, ewakuowało się jeszcze przed przybyciem służb ratowniczych. Jak ustalono, objęta pożarem hala o wymiarach 50×50 m i wysokości 13 m, była eksploatowana przez firmę zajmującą się m.in. składowaniem makulatury, a także archiwizacją i niszczeniem dokumentów. Te właśnie materiały zajął ogień.

Akcja gaśnicza, w pierwszej fazie polegała na podawaniu prądów wody z zewnątrz, poprzez wykonane otwory w poszyciu dachu i ścianach budynku. Wykorzystywane były do tego cztery drabiny mechaniczne, wrocławskiej PSP. Do budynku wprowadzono dwie roty ratowników wyposażonych w aparaty powietrzne, kamerę termowizyjną i linię gaśniczą. Mieli oni zlokalizować dokładne miejsce pożaru i ocenić jego zasięg. Jak się okazało, pożar zajął już dwa z trzech pięter regałów, na której składowane były materiały. W nocy pożar został zlokalizowany.

Opanowanie sytuacji pozwoliło na wycofanie części sił i środków oraz podmianę ratowników. Strażacy mogli przystąpić do dogaszania pożaru. Wynosili i dokładnie przelewali wodą zgromadzony w budynku materiał palny. W niedzielę, na miejscu pracowało 13 zastępów PSP i OSP, które kontynuowały działania. Jeszcze dziś (poniedziałek, 19.04), działania prowadziły 4 zastępy strażaków. Od początku akcji, przez teren działań przewinęło się ponad 50 zastępów PSP z Wrocławia i OSP z okolicznych miejscowości. Na miejscu obecni byli m.in. zastępca Komendanta Miejskiego PSP we Wrocławiu, grupa operacyjna z Komendy Wojewódzkiej PSP we Wrocławiu, a także OSP Grupa Ratownictwa Specjalistycznego z Wrocławia.

Nie było osób rannych. Okoliczności i przyczyny powstania pożaru będą ustalane przez policję.

Foto: bryg. Rafał Wąsek, KM PSP Wrocław

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »