Ruszył proces byłego komendanta PSP w Kętrzynie

Przed Sądem Rejonowym w Kętrzynie rozpoczął się proces Szymona S., byłego komendanta powiatowego PSP w Kętrzynie. Sprawa ma związek z zachowaniem oskarżonego tuż po tragicznym w skutkach wypadku strażaka na terenie jednostki w czerwcu 2018 roku.

We wtorek (31.05) przed Sądem Rejonowym w Kętrzynie ruszył proces Szymona S. byłego komendanta powiatowego PSP w Kętrzynie. Prokurator oskarżył, byłego już funkcjonariusza, o przekroczenie uprawnień, a także podżeganie do składania fałszywych zeznań. Sprawa ta ma związek z tragicznym wypadkiem podczas ćwiczeń na terenie kętrzyńskiej jednostki PSP. Śledztwo w tej sprawie prowadziła Prokuratura Rejonowa w Giżycku.

Do tragicznego wypadku doszło w czerwcu 2018 na placu Komendy Powiatowej PSP w Kętrzynie. Pełniący tego dnia służbę na podziale bojowym strażacy odbywali szkolenie z zakresu ratownictwa wysokościowego, dotyczące korzystania ze skokochronu. W trakcie tego szkolenia strażacy oddawali, zabronione w przepisach o bezpieczeństwie służby, skoki na skokochron. Skok oddany z dachu garażu przez strażaka Macieja Ciunowicza okazał się dla niego tragiczny w skutkach. W wyniku doznanych obrażeń głowy zmarł miesiąc później w olsztyńskim szpitalu.

Według ustaleń prokuratora, Szymon S. jako Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kętrzynie, po zaistnieniu w dniu 14 czerwcu 2018 r. wypadku na terenie Komendy (…), miał podżegać pięciu innych, bezpośrednio mu podległych strażaków do składania fałszywych zeznań, co do rzeczywistego przebiegu wypadku i jego przyczyn – przypomina sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Szymon S. spotykając się już po wypadku ze strażakami miał stwierdzić, że nie interesuje go prawda. Miał również polecać im trzymanie się jednej ustalonej wersji zdarzeń zatajającej fakt, że w trakcie szkolenia oddawano skoki z wysokości na skokochron. W efekcie strażacy kilka dni później złożyli fałszywe zeznania podczas przesłuchania w kętrzyńskiej komendzie policji.

Prokuratura Rejonowa w Giżycku w styczniu br. postawiła Szymonowi S. zarzuty. Akt oskarżenia przeciwko niemu do kętrzyńskiego Sądu przesłano w lutym. W trakcie wtorkowej rozprawy oskarżony nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów. Złożył również obszerne wyjaśnienia. Kolejny termin rozprawy w tej sprawie został wyznaczony na 26 lipca 2022 r.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Zapadł prawomocny wyrok wobec byłego strażaka z Kętrzyna

Będzie postępowanie dyscyplinarne przeciwko byłemu komendantowi PSP w Kętrzynie

Jest wyrok w sprawie kętrzyńskich strażaków

Ostatnie pożegnanie strażaka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »